Myndighet utan insatser
Det finns inget individanpassat stöd i Sverige längre. Socialtjänsten erbjuder inte stöd och hjälp till familjer. De utövar myndighetsutövning men de har varken tid eller några som helst resurser eller ens utbildning för att kunna ge stöd till barnfamiljer.
Det de själva kallar som ”stöd” och ”långvariga insatser” är de utredningar som de beställer från privata vårdbolag. Dessa kan kallas ”familjebehandlare” och de pratar med föräldrarna (oftast är det en ensamstående mamma) och träffar barnen, något som socialsekreterare och handläggare sällan har tid att göra. Men ingen förälder har någonsin ansökt om en ”utredning” för att få ordning på sina problem. Det är i princip alltid konkret, praktiskt och faktiskt stöd som familjen behöver och detta finns inte längre att erbjuda. Det är längesedan kommunen slutade att hålla med egna ”hemsystrar”, ”föräldrastödjare” och allt vad de har kallats – dessa kloka, erfarna kvinnorna som kunde komma hem till unga eller utmattade mammor och se till att bryta onda cirklar mot goda, backa upp så mamman fick kraft att mobilisera för de nödvändiga förändringar som behövdes och rent konkret kunde hjälpa till att städa eller laga mat efter en operation eller vad det nu kunde vara som gjort att familjen behövde stöd.
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
ASKO!!!!! » Tre barn saknar sin mamma...: ”det är jag mamma”
-
Anette » Maria slog larm om vanvård, fick inte längre träffa barnen...: ”Har varit med om liknande saker.mina barn mår inte bra idag.håller på att försök..”
-
Jennie Österberg » Maria slog larm om vanvård, fick inte längre träffa barnen...: ” Skrämmande att de ens får arbeta med barn. Vuxna som inte förstår eller bryr s”
-
Christiane Holmström » Maria slog larm om vanvård, fick inte längre träffa barnen...: ”Det är förstås en förfärlig historia och tyvärr har jag läst liknande tidigare. ..”
-
Mikael Thunberg » Leve sorgen!: ”Vilken fin människa.Du är en fantastisk person.Mikael 56 år”